BerounDnes.cz
BerounDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Točník

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Hrad Točník, 3. nádvoří a Královský palác od ŠJů (cs:ŠJů) Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka, vzdáleného od místa dolního hradu sotva 500m, byl bezpochyby požár, který poškodil hrad Žebrák v roce 1395. Hrad je příkladem práce dvorské stavební huti českého a římského krále Václava IV. a tvoří přechodový článek mezi českou hradní a zámeckou architekturou.

První léta 15. století byla pro nový hrad zároveň i zlatou érou. I když Václav IV. přišel roku 1400 o korunu římského krále, hlavní brána byla stále vyzdobena znaky mnoha zemí, jejichž korunu si Václav nárokoval.
Po Václavově smrti připadl hrad jeho bratru Zikmundovi, ten se však v Čechách příliš nezdržoval, a tak Točník přečkal husitskou revoluci jako zástava v držení Seinsheimů a později Kolovratů.

Ze zástavy hrady opět vykoupil až král Jiří z Poděbrad, ten je ovšem obratem opět převedl Bedřichovi ze Šumburka.

Držitelé hradu se pak porůznu střídali a do královských rukou se Točník navrátil teprve začátkem 16. století za Vladislava Jagelonského.

V třicátých letech téhož století však hrad nacházíme opět v zástavě, tentokrát u Jana z Vartemberka, který nechal se svolením krále Ludvíka Točník přestavět v renesančním duchu.

Po dalším střídání zástavních držitelů byl konečně roku 1556 královský hrad odprodán do dědičného vlastnictví Janu z Lobkovic. Lobkovicové sídlili na Točníku zhruba půl století, a hrad za jejich éry zažil zřejmě poslední renesanční úpravy.

Když se o dvě desetiletí později rozhořela třicetiletá válka (1618 - 1648), stával se opuštěný hrad často úkrytem okolního lidu. V té době byl také značně poničen a po válce již nebyl trvale osídlen.

V roce 2004 byla otevřena nevelká expozice typologie hradní architektury v prostorách bývalé sakristie.
Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty.

Mapa:





Beroun a okolí - další tipy na výlet


Hrad Křivoklát

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později dobudován Vladislavem Jagellonským. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109 - 1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Další info »

Zřícenina hradu Jenčov

Zřícenina královského hradu Jenčov v CHKO Křivoklátsko, se nachází asi 2 km jižně od obce Běleč. Přesné datum založení hradu není známo, výzkumy potvrdily jeho existenci na přelomu 13. a 14. století a jeho zakladatelem byl pravděpodobně Přemysl Otakar II. Patrně vždy plnil pouze funkci loveckého hrádku.

Další info »

Vraní skála

Přírodní památka Vraní skála byla vyhlášena v roce 1948 a nachází se u obce Svatá. Důvodem ochrany je buližníková skála, vyhlídkový bod. Tvoří ji okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů.

Další info »

Plzeňská brána - Muzeum Českého krasu

Plzeňská brána nebo také Horní brána patřila k nejvýznamnějším článkům městského opevnění. Byla nedílnou součástí městského opevnění, vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Výška hlavní hradební zdi se pohybovala v rozmezí 6 až 9 metrů a v nepravidelných intervalech ji doplňovalo 37 hranolových bašt, z nichž do dnešní doby zůstalo celkem 20.

Další info »

Železnorudný důl Chrustenice

Železnorudný důl Chrustenice je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Další info »

Český Kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá krajina, která svou mnohotvárností až divokostí některých částí okouzlí srdce každého, alespoň trochu romantického návštěvníka. Zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Další info »
Čtvrtek 28.3.2024
Středočeský kraj
Další regiony »




Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes