BerounDnes.cz
BerounDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Žebrák

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Burg Zebrak 04 od I, Harald Rossa. Licencováno pod CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons.

Hrad Žebrák byl založen ve 2. polovině 13. století Oldřichem Zajícem z Valdeka. Za vlády Jana Lucemburského se stal majetkem českých králů. Velká přestavba a rozšíření hradu proběhlo za vlády Karla IV. a jeho syna Václava IV., který zde často pobýval. Po požáru v roce 1395 dal Václav IV. vystavět na nedalekém kopci nový hrad Točník a význam Žebráku pomalu upadal.

Koncem 15. století ještě byla provedena oprava a posílení opevnění hradu.
V roce 1552 však již byl Žebrák uváděn jako pustý.

Rozsáhlá rekonstrukce hradu proběhla v 80. letech 20. století, kdy byla zachráněna a zpřístupněna hlavní kruhová věž, dnes využívaná jako rozhledna.
Došlo také k zajištění věže v severním předhradí, přední věže s hradbami jádra a starého paláce.

Zřícenina hradu Žebrák je přístupná v letní turistické sezóně od dubna do září.
Z města Žebrák sem vede modrá turistická značka. Prohlídka hradu je samostatná.

Otevírací doba:
Duben - Květen / sobota - neděle * 10:00-13:00 ** 14:00-16:00
Červen / sobota - neděle * 10:00-13:00 ** 14:00-17:00
Červenec - Srpen / úterý - neděle * 09:00-13:00 ** 14:00 - 18:00
Září / sobota - neděle * 10:00-13:00 ** 14:00-16:00

Fotogalerie:

Mapa:

Beroun a okolí - další tipy na výlet


Hrad Křivoklát

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později dobudován Vladislavem Jagellonským. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109 - 1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Další info »

Zřícenina hradu Jenčov

Zřícenina královského hradu Jenčov v CHKO Křivoklátsko, se nachází asi 2 km jižně od obce Běleč. Přesné datum založení hradu není známo, výzkumy potvrdily jeho existenci na přelomu 13. a 14. století a jeho zakladatelem byl pravděpodobně Přemysl Otakar II. Patrně vždy plnil pouze funkci loveckého hrádku.

Další info »

Vraní skála

Přírodní památka Vraní skála byla vyhlášena v roce 1948 a nachází se u obce Svatá. Důvodem ochrany je buližníková skála, vyhlídkový bod. Tvoří ji okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů.

Další info »

Plzeňská brána - Muzeum Českého krasu

Plzeňská brána nebo také Horní brána patřila k nejvýznamnějším článkům městského opevnění. Byla nedílnou součástí městského opevnění, vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Výška hlavní hradební zdi se pohybovala v rozmezí 6 až 9 metrů a v nepravidelných intervalech ji doplňovalo 37 hranolových bašt, z nichž do dnešní doby zůstalo celkem 20.

Další info »

Železnorudný důl Chrustenice

Železnorudný důl Chrustenice je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Další info »

Český Kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá krajina, která svou mnohotvárností až divokostí některých částí okouzlí srdce každého, alespoň trochu romantického návštěvníka. Zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Další info »
Pátek 19.4.2019
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.