BerounDnes.cz
BerounDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Rozhledna Děd

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Děd je kopec na severozápadě města Beroun ve Středočeském kraji, mezi městem Beroun a vesnicí Zdejcina, místní částí Berouna. Rozhledna na vrchu Děd (493 m) je vysoká 12m a má podobu hradní věže. Stavba byla postavena roku 1893 Klubem českých turistů. Na ochoz volně přístupné vyhlídkové plošiny vede 56 schodů. Byla vybudována koncem 19. století a je celoročně přístupná zdarma. Dnes je do značné míry zastíněna vzrostlými stromy a tak je výhled značně omezen. Dříve, když byly stromy menší, z ní prý bylo vidět třeba i horu Říp a za výjimečné viditelnosti dokonce prý i Alpy. Rozhledna si přesto zachovala své kouzlo a i dnes patří mezi oblíbené cíle turistů, cyklistů a rodin s dětmi.

Ve východní části kopce, kousek pod hřebenem a také nedaleko nad městem, ve výšce 340 m n. m., se nachází kaple sv. Panny Marie z 18. století. V její blízkosti je studánka s prý léčivou vodou.

U rozhledny je zřízeno malé posezení, kde si můžete dát svačinku a poté pokračovat třeba po zelené značce prudkým sestupem k naučné stezce Brdatka ? Talichovo údolí nebo po červené kolem vrchu Lísek (483 m n.m.) do obce Lísek a pak třeba ke keltskému opidu u Nižboru.

Mapa:Středa 17.10.2018
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2018 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.