BerounDnes.cz
BerounDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Křivoklát

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Krivoklat castle 01 od Svobodat Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později dobudován Vladislavem Jagellonským. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109 - 1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Hradní areál má trojúhelný půdorys. Na nejvyšším místě hradní dispozice se tyčí 42 m vysoký bergfrit, za ním je umístěno relativně těsné jádro hradu, které je tvořeno trojicí křídel obklopujících trojúhelné nádvoří. Jižní křídlo obsahuje rozměrnou hradní kapli Korunování Panny Marie. Západní křídlo obsahuje především velký sál a spolu se severním křídlem tvoří hradní palác.

V prostorách hradu byla instalována obrazárna a muzeum s četnými unikátními památkami.
Ve velkém královském sále byla umístěna sbírka pozdně gotických a renesančních deskových obrazů a plastik z roku 1450 - 1550 ze Středočeského kraje.
V rytířském sále byly vystaveny lovecké zbraně z 16. - 18. století a kolekce barokních saní.
V severním křídle paláce bylo zřízeno muzeum s exponáty z přírodních krás Křivoklátu a z historie hradu.
Archeologická část byla umístěna v Augustově vězení.
Ve stříbrníci vznikla expozice středověkých hudebních nástrojů 12. - 14. století.
Zpřístupněna byly též hradní knihovna obsahující 50 000 svazků z nejrůznějších vědních oborů v mnoha jazycích.

Na hradě je pořádána také řada kulturních akcí. Mezi nejznámější patří tradiční řezbářské sympózium "Křivořezání", při kterém předvádí řezbáři svou práci, a to přímo pod širým nebem.

Mapa:

Beroun a okolí - další tipy na výlet


Zřícenina hradu Jenčov

Zřícenina královského hradu Jenčov v CHKO Křivoklátsko, se nachází asi 2 km jižně od obce Běleč. Přesné datum založení hradu není známo, výzkumy potvrdily jeho existenci na přelomu 13. a 14. století a jeho zakladatelem byl pravděpodobně Přemysl Otakar II. Patrně vždy plnil pouze funkci loveckého hrádku.

Další info »

Vraní skála

Přírodní památka Vraní skála byla vyhlášena v roce 1948 a nachází se u obce Svatá. Důvodem ochrany je buližníková skála, vyhlídkový bod. Tvoří ji okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů.

Další info »

Plzeňská brána - Muzeum Českého krasu

Plzeňská brána nebo také Horní brána patřila k nejvýznamnějším článkům městského opevnění. Byla nedílnou součástí městského opevnění, vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Výška hlavní hradební zdi se pohybovala v rozmezí 6 až 9 metrů a v nepravidelných intervalech ji doplňovalo 37 hranolových bašt, z nichž do dnešní doby zůstalo celkem 20.

Další info »

Železnorudný důl Chrustenice

Železnorudný důl Chrustenice je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Další info »

Český Kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá krajina, která svou mnohotvárností až divokostí některých částí okouzlí srdce každého, alespoň trochu romantického návštěvníka. Zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Další info »

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně se nalézají uvnitř návrší Zlatý kůň nad obcí Koněprusy v CHKO Český kras asi 5 km jižně od okresního města Beroun. Jsou nejdelším a určitě jedním z nejznámějších jeskynních systémů v Čechách. Nejen pro tato svá "nej" stojí za vidění.

Další info »
Pondělí 20.5.2024
Středočeský kraj
Další regiony »
Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR |
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes