BerounDnes.cz
BerounDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Tramvaje z Kobylis do Zdib už čekají na schválení dotace z IROP

29.05.2018
Rada Středočeského kraje schválila zařazení dvou významných staveb do zásobníku projektů, které budou financovány z prostředků EU/EHP. Jde o prodloužení tramvajové trati z Kobylis do Zdib, na kterém se podílí i hlavní město Praha. Dalším projektem, který se posunul blíž k realizaci, je druhá část obchvatu Králova Dvora v okrese Beroun.
Ilustrační snímek | Foto: Středočeský kraj
"Prodloužení tramvajové trati do Zdib přinese zásadní systémovou změnu městské a příměstské hromadné dopravy v okolí. Zlepší se obslužnost přilehlých částí Středočeského kraje a rozšíří se nabídka přímých spojení například pro obyvatele Dolních Chaber, Zdibů a Sedlece. Veřejná hromadná doprava nebude navíc díky této trati tolik závislá na dopravních zácpách," vyzdvihla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Nová část obchvatu Králova Dvora odlehčí městské obytné zástavbě hlavně od nákladní dopravy. Komunikace se po dokončení celého obchvatu aglomerace Beroun - Králův Dvůr stane silnicí druhé třídy.

Stavby nově zařazené do zásobníku projektů spolufinancovaných z prostředků EU/EHP:

"Králův Dvůr - obchvat - II. část"
Za zhruba 32 milionů korun se do roku 2020 má postavit druhá část obchvatu aglomerace Beroun - Králův Dvůr. Jde o 690 metrů dlouhý úsek včetně související kanalizace a osvětlení. V případě schválení dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) bude akce financována z prostředků na předfinancování a kofinancování projektů EU a ostatních souvisejících výdajů s projekty EU. Komunikace bude vedena podél řeky Litavky a bude zajišťovat propojení nynější silnice III/11542 se silnicí III/11524.

Prodloužení tramvajové trati v úseku Kobylisy - Zdiby
Cílem je zlepšení dopravního propojení přiléhajících částí Středočeského kraje s hlavním městem Prahou. Předložený záměr přináší jednoznačný užitek pro občany městské části Dolní Chabry a obcí ležící severně od hranice hl. m. Prahy podél silnice II/608. Součástí návrhu je napojení trati na nově plánovaná parkoviště P+R. Existence tramvajové tratě v úseku Kobylisy - Zdiby bude představovat levnější a ekologičtější variantu individuální automobilové dopravě a umožní redukci autobusové dopravy. Součástí stavby je i kompletní rekonstrukce silnice II/608 v úseku Kobylisy - Zdiby.

Celkové náklady projektu, s jehož výstavbou se počítá mezi roky 2022-2024, se předpokládají ve výši 2,364 miliardy korun s DPH. Hlavní město Praha by se na nich mělo podílet částkou 1,252 miliardy korun a Středočeský kraj 1,112 miliardy korun. Rozdělení nákladů mezi kraj a Prahu vychází z délky příslušnou délkou komunikace a tramvajové trati na území hl. m. Prahy (cca 3 km) a Středočeského kraje (cca 2,45 km).

Tramvajová trat mezi pražskou městskou částí Praha 8 a obcí Zdiby by měla odlehčit rostoucí individuální automobilové dopravě. Zároveň by se měl zvýšit komfort pro cestující veřejnou dopravou, která je nyní zajišťována jen autobusy.

Navržená tramvajová trať je z převážné části novostavbou, pouze v případě cca 150 m úseku se jedná o rekonstrukci, kdy se využije stávající kolejové rozvětvení ve směrech vozovna Kobylisy a smyčka Vozovna Kobylisy.

Nově navržená tramvajová trať začíná v ulici Klapkova, konkrétně v současné manipulační zastávce Vozovna Kobylisy (km 0,000). Z křižovatky ulic Klapkova, Horňátecká, Maškova a Ústecká pokračuje trať severně přímo po ul. Ústecká. V ulici Ústecká je tramvajová trať vedena přibližně v její ose. V ulici Ústecká jsou navrženy zastávky Kobyliská (km 0,820), Prunéřovská (km 1,420) a V Rybníčkách (km 2,004). V navazujícím úseku v katastru obce Zdiby, v ulici Pražská se nacházejí zastávky U Celnice (km 3,371) a U Kostela (km 4,132). Konečná zastávka Sedlec (km 5,500) se nachází na opačné straně dálnice D8 v katastru Sedlec u Líbeznic.

Na trati se nacházejí celkem čtyři mosty. Smyčka a terminál P+R Zdiby je navržena v prostoru mezi Pražským okruhem a stávající celnicí na okraji zastavěného území obce Zdiby, cca 3,3 km od začátku trasy.
Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Další články z rubriky Zprávy

Z Prahy startují další letní výlety s Cyklohráčkem

Už v úterý 9. července vyjede turistický vlak Cyklohráček na svoje letní turné. Již třetím rokem se s ním budete moci během července a srpna každé úterý a čtvrtek vydat ve 14 termínech do míst, kam tato pestrobarevná souprava plná hraček, her a ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seni ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Díky 3 novým turistickým trasám se turisté již brzy dočkají tzv. Brdské hřebenovky dlouhé 120 km

Tři nové pěší trasy o celkové délce 13 km byly nově vyznačeny v Brdech. Nové trasy vznikly ve spolupráci spolku Brdy, Podbrdsko s Klubem českých turis ...

Neděle 14.7.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes