BerounDnes.cz
BerounDnes.cz » Zpravodajství » Zprávy

Jubilejní audiovizuální ceny TRILOBIT 2017 rozdaly křišťálové trofeje

16.01.2017
Pustina, Eva Nová, V paprscích slunce, Odvaha, reportáž Účastníci zájezdu, ZOO, Lichožrouti a FC Roma - tvůrci těchto hraných a dokumentárních snímků stanuli v záři reflektorů při slavnostním udílení audiovizuálních cen TRILOBIT 2017 v sobotu v Berouně. Bylo tomu již potřicáté, co tyto výroční ceny poukázaly na filmová díla s výraznou estetickou, etickou či společenskou hodnotou a předznamenaly tak jejich šance na další letošní ocenění. Kromě zmíněných filmových počinů, poprvé veřejně uvedených v loňském roce a jejich tvůrců, byla pozornost upřena rovněž na jednu ze zasloužilých osobností filmového oboru, jež převzetím CENY VLADISLAVA VANČURY nově vstoupila do takzvané "síně slávy". Tou se stal kameraman a pedagog Jaromír Šofr, jehož proslavil hned první film natočený s režisérem Jiřím Menzelem, "oscarové" Ostře sledované vlaky.
Ilustrační snímek | Foto: cenytrilobit.cz
Nejvíce porotu zaujal a HLAVNÍ CENU TRILOBIT 2017 jeho režisérům a scenáristovi vysloužil seriál Pustina, na trojici CEN TRILOBIT 2017 dosáhli tvůrci filmu Eva Nová a dokumentů V paprscích slunce a Odvaha. CENA FERDINANDA VAŇKA, která je nástupkyní předešlé CENY VÁCLAVA HAVLA za přínos díla občanské společnosti, byla udělena autorům reportáže Účastníci zájezdu z pořadu Reportéři ČT. Za film vzniklý na motivy literárního díla pak byl CENOU JOSEFA ŠKVORECKÉHO odměněn studentský snímek ZOO. ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY získali režiséři dokumentu FC Roma, CENA DĚTSKÉ POROTY - BEROUNSKÝ MEDVÍDEK připadla režisérce animovaných Lichožroutů. Vedle vyznamenaných Český filmový a televizní svaz FITES, který ceny TRILOBIT uděluje již od 60. let, také poukázal na vleklou problematiku neúspěšné digitalizace filmových děl, na níž má vedle NFA lví podíl Ministerstvo kultury ČR. To si v rámci letošního udílení vysloužilo nechvalnou ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY - ZLATÝ CITRÓN.

Slavnostním ceremoniálem provázeli v rolích herců i moderátorů Martin Myšička a Hynek Čermák, jimž sekundoval mladičký herecký kolega Matěj Převrátil. Společně se zasadili o mimořádnou atmosféru jubilejního 30. ročníku cen TRILOBIT 2017, který vynikal neobyčejnou dramaturgií slavnostního večera inspirovanou érou hledání trilobitů a s ní spjatou postavou Joachima Barranda. Program večera tak nabídl výlet do historie, ale také návrat do současnosti třeba při nahlédnutí do přenosového vozu. Udílení cen TRILOBIT 2017 bylo totiž - letos podruhé - přenášeno Českou televizí a vysíláno na programu ČT art. Humorné a akční scénky protagonistů prokládalo hudebními čísly jazzové těleso Prague Super Quartet Josefa Vejvody společně s Jiřím Stivínem, Emilem Viklickým a Františkem Uhlířem. Kromě oceněných mezi hosty nechyběli například režisér Jiří Menzel, ministr kultury Daniel Herman, vědec Ivan Havel nebo generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Pořadatelem cen TRILOBIT 2017 jsou Český filmový a televizní svaz FITES, z.s., Městské kulturní centrum Beroun a město Beroun, kde se letošní ročník uskutečnil po sedmnácté, podruhé pak v rekonstruovaném Kulturním domě Plzeňka. Tak jako v minulých ročnících i letos předcházel večernímu udílení cen doprovodný program v Městském kině Beroun v podobě projekcí pro děti i dospělé. Generálním parterem byla společnost innogy Energo, hlavním mediálním partnerem Česká televize. Další informace jsou dostupné na www.cenytrilobit.cz.

Letošním absolutním vítězem a favoritem odborné poroty, který dosáhl na HLAVNÍ CENU TRILOBIT 2017, se stalo osmidílné kriminálně-psychologické drama Pustina z produkce televizního kanálu HBO. "Porota ocenila v kontextu naší současné dramatické tvorby zcela výjimečnou, svébytnou poetiku a naléhavou společenskou a mravní výpověď o našem světě. Promyšlený scénář, nekonvenční režie, emotivní kamera i hudba a strhující herecké výkony z něj činí dílo světových parametrů," vysvětluje udělení hlavní ceny předseda odborné poroty, prof. Vladimír Just. Křišťálové ceny za seriál Pustina konkrétně získali scenárista Štěpán Hulík a režiséři Ivan Zachariáš s Alicí Nellis.

Ozdobou letošních "TRILOBITŮ" a zároveň protagonistkou hraného snímku Eva Nová, ověnčeného CENOU TRILOBIT 2017 se stala znamenitá herečka Emília Vášáryová. Roli, již ve stejnojmenném snímku ztvárnila, označila porota jako "brilantní" a přirovnala ji k "sugestivní psychologické studii zestárlé herečky-alkoholičky". Známý tandem Vít Klusák a Filip Remunda byl přizván k natočení dokumentu V paprscích slunce ukrajinským kolegou Vitalijem Manským. Společně se jim pak podařil snímek, jenž je sondou pod propagandistickou fasádu severokorejského režimu a vyniká svou silnou výpovědní hodnotu, za niž si vysloužil další z udělených CEN TRILOBIT 2017. Trojlístek držitelů ceny v této kategorii uzavírá filmový dokument Odvaha režiséra a producenta Pavla Štingla. Porotu zaujal především jeho obsah, který "unikátním způsobem zobrazuje tvůrčí proces i okolnosti vzniku osmimetrové jezdecké sochy Jošta Lucemburského v Brně sochaře Jaroslava Róny". Jako velice zdařilou porota shledala i obrazovou složku filmu, tj. kameru a střih.

Jaromír Šofr je dodnes činným kameramanem, který započal svou kariéru v 60. letech, kdy se řadil mezi nejvýznamnější české autory tzv. nové vlny, a jeho tvorba je zásadní i pro pozdější období české kinematografie. V Berouně si převzal jedno z nejvýznamnějších ocenění, které FITES uděluje, CENU VLADISLAVA VANČURY za dlouhodobý přínos české a světové kinematografii. Ať už svým prvním celovečerním filmem Ať žije republika (rež. Karel Kachyňa), legendárními Ostře sledovanými vlaky (rež. Jiří Menzel), spoluprací s mnoha autory a režiséry (Jan Němec, Evald Schorm, Jaromil Jireš, Jiří Menzel, Věra Chytilová, Otakar Vávra, Karel Kachyňa, Jiří Krejčík a další), svou pedagogickou činností (FAMU, katedra kamery) či díky spoluautorství certifikované metodiky DRA, která chrání filmová díla a jejich autory před neodborně prováděnou neautorizovanou digitalizací, Jaromír Šofr významně přispěl ke kultivovanosti české audiovizuální tvorby a k jejímu mezinárodnímu věhlasu. Po loni oceněném režisérovi Vojtěchu Jasném je tak dalším tvůrcem, který vstoupil do tzv. "síně slávy".

V oblasti přínosu rozvoje občanské společnosti porotu zaujala občansky angažovaná reportáž Účastníci zájezdu z pořadu Reportéři ČT. Její autor Lukáš Landa a kameraman Jiří Krejčík získali CENU FERDINANDA VAŇKA, jež svou formou i názvem navazuje na dosavadní CENU VÁCLAVA HAVLA: "Na základě nedávné výzvy ředitele Nadace VIZE 97, která je držitelem osobnostních práv pro užívání jména pana Václava Havla, jsme byli s politováním nuceni tuto cenu udělovanou od roku 2011 pod dosavadním názvem ukončit. S důrazem na rozvoj občanské společnosti máme jméno Václava Havla historicky spojené, ať už si to dnešní představitelé Nadace VIZE 97 přejí, nebo ne. A tak v úctě k památce kolegy režiséra, dramatika, spisovatele a bývalého presidenta Václava Havla Výkonný výbor FITES pro toto své významné ocenění zvolil nové pojmenování; je jím CENA FERDINANDA VAŇKA za přínos rozvoji občanské společnosti, podle jména z inzerátu v novinách, kterým přátelé gratulovali Václavu Havlovi skrytému pod jménem jedné z jeho dramatických postav v říjnu roku 1989, kdy ještě byl komunistickým režimem zakázaným a pronásledovaným autorem. Věříme, že podstata ceny i jistá vnitřní kontinuita zůstanou zachovány," vysvětluje Martin Vadas, režisér, dokumentarista a předseda FITES.

Ačkoliv to není obvyklé, jednu z cen, a to CENU JOSEFA ŠKVORECKÉHO za film vzniklý na motivy literárního díla, si odnesla začínající režisérka Tereza Kovářová za jeden ze svých prvních snímků s názvem ZOO. Mladičká autorka rozvedla základní motivy hry amerického dramatika Edwarda Albeeho Stalo se v ZOO. Moderní vyprávěcí formou bravurně zachytila pocity absurdity a samoty současného člověka na mikropříbězích lidí jedoucích ve vlaku mezi Prahou a Ostravou.

ZVLÁŠTNÍ CENA POROTY byla letos udělena režisérům Tomáši Bojarovi a Rozálii Kohoutové za celovečerní dokument FC Roma, který je příběhem romského fotbalového mužstva, s nímž "nikdo nechce hrát". Porota ocenila obsažený humor a zralý nadhled tvůrců, kteří se bez předpojatosti zhostili tématu xenofobie. Jako již tradičně udělila svou CENU DĚTSKÉ POROTY - BEROUNSKÝ MEDVÍDEK také dětská porota, kterou tvoří žáci berounské ZUŠ V. Talicha. Ta tentokrát putovala do rukou Galiny Miklínové, režisérky animovaného snímku Lichožrouti. Děti obzvláště ocenily originalitu a výtvarné zpracování postav i celého filmu. Hlasování členů poroty ale bylo velice těsné a pouhý jeden hlas rozhodl, že cenu nezískal Normální autistický film dokumentaristy Miroslava Janka, nahlížející na děti s autismem "jinýma očima".

Vítěze porota hledala mezi 108 přihlášenými tituly - hranými, dokumentárními či publicistickými a filmy s dětskou a rodinnou tematikou, jež hodnotila dětská porota. Celkem 25 titulů se dostalo do finálového kola. Za udílením letošních cen TRILOBIT 2017 nechyběla ani důrazná tečka, když porotci vyhlásili nechvalně proslulou ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENU POROTY - ZLATÝ CITRÓN. Ta se tentokrát týkala problematiky neúspěšné digitalizace filmů Národním filmovým archivem a kritiky Ministerstva kultury ČR za neschopnost jasně a kvalifikovaně rozsoudit spor o způsobu digitalizace filmů ze Zlatého fondu kinematografie.

Sdílet: Sdílet na Facebooku Sdílet na X

Fotogalerie:

Další články z rubriky Zprávy

Z Prahy startují další letní výlety s Cyklohráčkem

Už v úterý 9. července vyjede turistický vlak Cyklohráček na svoje letní turné. Již třetím rokem se s ním budete moci během července a srpna každé úterý a čtvrtek vydat ve 14 termínech do míst, kam tato pestrobarevná souprava plná hraček, her a ...

V celé Praze i Středočeském kraji budou všechny autobusové a trolejbusové zastávky na znamení

V celé Praze i Středočeském kraji bude od 29. června 2024 sjednocen charakter všech autobusových a trolejbusových zastávek PID. Pro výstup v každé zas ...

Středočeši stárnou, počet seniorů v regionu se během tří dekád navýší o polovinu

Středočeský kraj reaguje na zvyšující se počet obyvatel a také na stárnutí obyvatelstva. V místech s největší poptávkou po lůžkách v domovech pro seni ...

Od neděle 9. června 2024 dojde k letním změnám jízdních řádů regionálních vlaků ČD

V neděli 9. června vstoupí v platnost pravidelná letní změna vlakových jízdních řádů. Ve většině regionů dojde jen k dílčím změnám, které zlepší nabíd ...

Díky 3 novým turistickým trasám se turisté již brzy dočkají tzv. Brdské hřebenovky dlouhé 120 km

Tři nové pěší trasy o celkové délce 13 km byly nově vyznačeny v Brdech. Nové trasy vznikly ve spolupráci spolku Brdy, Podbrdsko s Klubem českých turis ...

Středa 17.7.2024
Středočeský kraj
Další regiony »


Nastavení cookies | GDPR | O nás, kontakty | Přidat firmu | O regionu | Nabídka našich služeb | Inzerce-Dnes.cz | Práce v ČR | InfoDnes.cz
InfoDnes.cz
Sdružení regionálních portálů

Kraj Vysočina
HavlíčkůvbrodDnes.cz
JihlavaDnes.cz
TřebíčDnes.cz

Liberecký kraj
LiberecDnes.cz

Ústecký kraj
ÚstínadLabemDnes.cz

Plzeňský kraj
PlzeňDnes.cz

Jihočeský kraj
ČeskéBudějoviceDnes.cz

Jihomoravský kraj
BrněnskoDnes.cz

Olomoucký kraj
OlomoucDnes.cz

Zlínský kraj
ZlínDnes.cz

Moravskoslezský kraj
OstravaDnes.cz

Copyright © 1/2009-2024 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS InfoDnes