BerounDnes.cz
BerounDnes.cz » Tipy na výlet » Detail

Hrad Točník

Sdílet na Facebooku Sdílet na Google+ Sdílet na Twitteru

Foto: Hrad Točník, 3. nádvoří a Královský palác od ŠJů (cs:ŠJů) Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.

Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka, vzdáleného od místa dolního hradu sotva 500m, byl bezpochyby požár, který poškodil hrad Žebrák v roce 1395. Hrad je příkladem práce dvorské stavební huti českého a římského krále Václava IV. a tvoří přechodový článek mezi českou hradní a zámeckou architekturou.

První léta 15. století byla pro nový hrad zároveň i zlatou érou. I když Václav IV. přišel roku 1400 o korunu římského krále, hlavní brána byla stále vyzdobena znaky mnoha zemí, jejichž korunu si Václav nárokoval.
Po Václavově smrti připadl hrad jeho bratru Zikmundovi, ten se však v Čechách příliš nezdržoval, a tak Točník přečkal husitskou revoluci jako zástava v držení Seinsheimů a později Kolovratů.

Ze zástavy hrady opět vykoupil až král Jiří z Poděbrad, ten je ovšem obratem opět převedl Bedřichovi ze Šumburka.

Držitelé hradu se pak porůznu střídali a do královských rukou se Točník navrátil teprve začátkem 16. století za Vladislava Jagelonského.

V třicátých letech téhož století však hrad nacházíme opět v zástavě, tentokrát u Jana z Vartemberka, který nechal se svolením krále Ludvíka Točník přestavět v renesančním duchu.

Po dalším střídání zástavních držitelů byl konečně roku 1556 královský hrad odprodán do dědičného vlastnictví Janu z Lobkovic. Lobkovicové sídlili na Točníku zhruba půl století, a hrad za jejich éry zažil zřejmě poslední renesanční úpravy.

Když se o dvě desetiletí později rozhořela třicetiletá válka (1618 - 1648), stával se opuštěný hrad často úkrytem okolního lidu. V té době byl také značně poničen a po válce již nebyl trvale osídlen.

V roce 2004 byla otevřena nevelká expozice typologie hradní architektury v prostorách bývalé sakristie.
Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty.

Otevírací doba:
Březen / sobota - neděle * 10:00-16:00
Duben / úterý - neděle * 10:00-17:00
Květen / úterý - neděle * 10:00-18:00
Červen - Srpen / úterý - neděle * 09:00-18:00
Září / úterý - neděle * 10:00-17:00
Říjen / sobota - neděle * 10:00-16:00

Mapa:

Beroun a okolí - další tipy na výlet


Hrad Křivoklát

Křivoklát je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších hradů českých knížat a králů, jehož počátky sahají do 12. století. Za panování Přemysla Otakara II. vznikl rozsáhlý královský hrad, jenž byl výrazně přestavěn Václavem IV. a později dobudován Vladislavem Jagellonským. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109 - 1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Další info »

Zřícenina hradu Jenčov

Zřícenina královského hradu Jenčov v CHKO Křivoklátsko, se nachází asi 2 km jižně od obce Běleč. Přesné datum založení hradu není známo, výzkumy potvrdily jeho existenci na přelomu 13. a 14. století a jeho zakladatelem byl pravděpodobně Přemysl Otakar II. Patrně vždy plnil pouze funkci loveckého hrádku.

Další info »

Vraní skála

Přírodní památka Vraní skála byla vyhlášena v roce 1948 a nachází se u obce Svatá. Důvodem ochrany je buližníková skála, vyhlídkový bod. Tvoří ji okolo 20 metrů vysoký skalní blok, který byl vypracován erozí do pozoruhodných tvarů.

Další info »

Plzeňská brána - Muzeum Českého krasu

Plzeňská brána nebo také Horní brána patřila k nejvýznamnějším článkům městského opevnění. Byla nedílnou součástí městského opevnění, vybudovaného na přelomu 13. a 14. století. Výška hlavní hradební zdi se pohybovala v rozmezí 6 až 9 metrů a v nepravidelných intervalech ji doplňovalo 37 hranolových bašt, z nichž do dnešní doby zůstalo celkem 20.

Další info »

Železnorudný důl Chrustenice

Železnorudný důl Chrustenice je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Další info »

Český Kras

Od Prahy jihozápadním směrem k Berounu se rozkládá krajina, která svou mnohotvárností až divokostí některých částí okouzlí srdce každého, alespoň trochu romantického návštěvníka. Zahrnuje téměř 700 jeskyní s nejdelším jeskynním systémem v Čechách, významná naleziště zkamenělin a cennou teplomilnou květenu i zvířenu.

Další info »
Sobota 23.3.2019
Středočeský kraj
Další regiony »


Copyright © 1/2009-2019 M+MP spol. s r.o. InfoDnes.cz | Webdesign & webprogramming © PD | RSS
Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. Další informace najdete zde.